بهترین ساختار پیوندهای یکتا برای تاثیر گذاری بیشتر روی سئو

بهترین ساختار پیوندهای یکتا برای تاثیر گذاری بیشتر روی سئو

پیوندهای یکتا یکی از پر بحث ترین مباحث در حوزه سئو است . معمولا افرادی که تازه با فضای اینترنت آشنا شده و فعالیت در آن به عنوان وبمستر را آغاز می کنند ، یک سوال اساسی برایشان پیش می آید ، بهترین ساختار برای استفاده به عنوان پیوندهای یکتا کدام است و کدام یک از آن ها بیشترین تاثیر را روی سئو می گذارند . این موضوع فقط مختص به وردپرس نبوده و در کلیه سیستم های مدیریت محتوا باید رعایت شود .

متاسفانه در گذشته آدرس مطالب در وردپرس به هیچ عنوان با معیارهای سئو هماهنگ نبوده است ، اما در ورژن های اخیر این موضوع کاملا برطرف شده و کاربر می تواند کنترل کاملی روی تنظیمات مربوط به پیوندهای یکتا داشته باشد . در این مطلب ، بهترین تنظیمات برای ساختار پیوندهای یکتا در وردپرس را معرفی نموده و نحوه شخصی سازی آن را با هم بررسی می کنیم .

موتورهای جستجو چه ساختاری را دوست دارند ؟

قبل از این که وارد قسمت ویرایش پیوندهای یکتا در وردپرس شویم ، ضروری است که با بهترین ساختار برای موتورهای جستجو آشنا شویم . به بهترین ساختار پیوندهای یکتا برای موتورهای جستجو SEO Friendly URLs می گویند .

SEO Friendly URLs به آدرس هایی اشاره دارد که شامل کلمه های کلیدی است که محتوای صفحه را توضیح می دهد . این آدرس ها هم برای انسان ها و هم برای موتورهای جستجو قابل فهم است . با داشتن پیوندهای یکتا استاندارد و مناسب برای موتورهای جستجو ، مطلب شما شانس بیشتری برای تصاحب رتبه های اول در موتورهای جستجو را دارا خواهد بود .

نمونه یک پیوند یکتا مناسب :

https://8theme.ir/5-best-free-google-maps-plugins-for-wordpress/

نمونه یک پیوند یکتا نامناسب برای موتورهای جستجو :

https://8theme.ir/?p=2104

به صورت پیش فرض ، وردپرس از عنوان مطلب برای ایجاد پیوندهای یکتا استفاده می کند که یکی از بهترین ساختارها برای موتورهای جستجو محسوب می شود .

با این حال هنوز خیلی از کاربران از ما می پرسند که مناسب ترین گزینه برای این تنظیمات کدام است . علت این همه سوال این موضوع می باشد که در ورژن های قبلی وردپرس ، ساختار پیوندهای یکتا به صورت نمونه نامناسبی که ذکر کردیم بوده است .

از ورژن ۴.۲ وردپرس به بعد این گزینه به صورت پیش فرض روی حالت بهینه تنظیم شده است . اگر اخیرا وردپرس را نصب کرده اید ، نیازی نیست نگران این موضوع باشید . به راحتی می توانید تنظیمات مربوط به پیوندهای یکتا را در محیط مدیریت وردپرس مشاهده کرده و در صورت نیاز آن ها را ویرایش نمایید .

توضیح بخش های مختلف صفحه پیوندهای یکتا

در وردپرس لینک ها با نام پیوندهای یکتا شناسایی می شوند . برای ویرایش تنظیمات این بخش به قسمت تنظیمات > پیوندهای یکتا مراجعه کنید .

صفحه تنظیمات پییوندهای یکتا در وردپرس

صفحه تنظیمات پییوندهای یکتا در وردپرس

همان طور که مشاهده می کنید در این برگه گزینه های زیر وجود دارد :

 • پیش‌فرض
https://8theme.ir/?p=123
 • روز و نام
https://8theme.ir/2016/01/30/نوشته-نمونه/
 • ماه و نام
https://8theme.ir/2016/01/نوشته-نمونه/
 • عددی
https://8theme.ir/بایگانی/۱۲۳
 • نام نوشته
https://8theme.ir/نوشته-نمونه/
 • ساختار دل‌خواه

ایجاد ساختار دلخواه خود با استفاده از برچسب های در دسترس .

اجازه دهید مقداری در مورد این گزینه ها صحبت کنیم و موارد استفاده از هر یک را توضیح دهیم .

اولین گزینه که با عنوان پیش فرض مشخص شده است در گذشته به عنوان پیوند یکتا پیش فرض وردپرس استفاده می شده است . این گزینه به هیچ عنوان برای استفاده در وب سایت مناسب نیست و حتی تاثیر معکوس روی سئو سایت شما دارد .

روز و نام یکی از گزینه های مناسب برای سئو است چرا که در آن نام مطلب وجود دارد . با این حال ، وجود تاریخ در آدرس باعث طولانی تر شدن آن می شود . اما یک موضوع مهم تر این است که بعد از گذشت زمان مطالب شما تاریخ گذشته به نظر می رسند حتی اگر مدام آن ها را به روزرسانی کنید . این توضیحات برای گزینه ماه و نام هم صحت دارد .

این نکته را هم مد نظر داشته باشید که اگر وب سایت شما خبری است و تعداد زیادی مطلب هر روز ارسال می کنید ، استفاده از گزینه های ذکر شده باعث مرتب شدن مطالب و بهبود تجربه کاربری وب سایت شما می شود . وب سایت هایی که خبری نیستند و مطالب شان کمتر به روز می شود باید از این گزینه ها دوری کنند .

گزینه عددی هم مانند ساختار پیش فرض است و استفاده از آن توصیه نمی شود .

نام نوشته یکی از بهترین گزینه ها برای وب سایت های مختلف است ، چرا که اصول سئو در آن رعایت شده است و موتورهای جستجو به آن اهمیت می دهند . ما در وب سایت هشت تم در حال حاضر از این ساختار استفاده می کنیم .

اگر وب سایت شما دارای مطالب زیادی است ، می توانید ساختار دلخواه خود را برای پیوندهای یکتا انتخاب کنید .

برای استفاده از ساختار دلخواه باید با تگ های مجاز این فیلد آشنا شوید . به عنوان مثال با قرار دادن متن زیر در این فیلد :

/%category%/%postname%/

پیوندهای یکتا شما به صورت دسته بندی و نام پست نمایش داده می شود . در این حالت به علامت درصد و علامت / در بین ، قبل و بعد از تگ ها توجه کنید .

SEO

ایجاد ساختار دلخواه برای پیوند یکتا با تگ های در دسترس

برای رسیدن به بهترین نتیجه ، توصیه می کنیم از موارد ذکر شده در بالا استفاده کنید . با این حال ، برخی کاربران ممکن است به تنظیمات بیشتری برای این بخش احتیاج داشته باشند . در این قسمت لیست تگ های مجاز برای استفاده در این بخش را برای شما جمع آوری کرده ایم . با استفاده از این لیست می توانید هر نوع ساختاری را ایجاد کرده و از آن استفاده کنید .

%year% –سال ارسال مطلب ، چهار رقمی ، مثل ۲۰۱۶ یا ۱۳۹۴

%monthnum% – ماه ارسال مطلب ، دو رقمی ، مثل ۰۵

%day% – روز ارسال مطلب ، دو رقمی ، مثل ۲۷

%hour% –ساعت ارسال مطلب ، به عنوان مثال ۱۵

%minute% –دقیقه ارسال مطلب ، به عنوان مثال ۴۵

%second% –ثانیه ارسال مطلب ، به عنوان مثال ۴۹

%postname% – متن بدون فاصله عنوان مطلب شما ، به عنوان مثال اگر عنوان مطلب شما عبارت “بهترین ساختار پیوندهای یکتا برای سئو” باشد به عبارت “بهترین-ساختار-پیوندهای-یکتا-برای-سئو” تبدیل خواهد شد . در صفحه ارسال مطلب می توانید این عبارت را ویرایش کنید .

%post_id% –شناسه عددی مطلب ، به عنوان مثال ۵۶۲

%category% –دسته بندی مطلب ، به عنوان مثال اخبار

%author% – نویسنده مطلب ، به عنوان مثال امیر یا amir

فراموش نکنید که برای ذخیره شدن تغییرات باید روی دکمه دخیره تغییرات کلیک کنید .

به محض اینکه کلید ذخیره تغییرات را کلیک کنید ، وردپرس به وصرت خودکار فایل htaccess شما را ویرایش کرده و تنظیمات جدید را در آن ذخیره می کند .

هشدار : نکات مهم برای وب سایت های شناخته شده گوگل

اگر وب سایت شما راه اندازی شده و بیشتر از ۶ ماه از فعالیت آن می گذرد ، لطفا تنظیمات مربوط به پیوندهای یکتا خود را ویرایش نکنید .

توجه داشته باشید که تغییر تنظیمات پیوندهای یکتا در وب سایت های قدیمی باعث از دست رفتن رتبه سئو می شود . این تنظیمات را تنها در صورتی که می دانید قصد انجام چه کاری را دارید و از عواقب آن اگاه هستید ویرایش کنید .

فقط یک استثنا برای این کار وجود دارد ، اگر وب سایت شما از حالت پیش فرض استفاده می کند هر چه سریع تر آن را برای بهبود سئو تغییر دهید . درست است که این کار باعث از دست رفتن امتیاز شما می شود ولی تاثیر آن در آینده بسیار بیشتر و بهتر خواهد بود .

آموزشی اضافی در مورد اضافه کردن html. به انتهای آدرس ها

بعضی از دوستان خواسته بودند که نحوه اضافه کردن html. به انتهای پیوندهای یکتا رو هم آموزش بدم ، برای این کار می توانید در قسمت ساختار دلخواه از عبارت زیر استفاده کنید :

/%category%/%postname%.html
اضافه کردن html. به انتهای آدرس ها

نحوه صحیح اضافه کردن html. به انتهای آدرس ها

به همین سادگی ، فقط توجه داشته باشید که بر خلاف روشی که گفته شد در این حالت نیازی نیست انتهای ساختار را با علامت / به اتمام برسانید .

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده و نیاز شما را رفع کند . سایت هشت تم تغییرات زیادی کرده و با تغییر سیاست های زیادی همراه بوده است . منتظر تغییرات گسترده و خدمات متفاوت از ما باشید .

11 پاسخ
 1. ساد
  ساد says:

  با سلام.
  من از نام نوشته استفاده میکردم ولی مشکل اینه که بعد وقتی آدرس فارس رو که حاوی عنوان فارسی مطلب بود رو کپی میکردم یه آدرس خیلی طولانی ساخته میشد (تبدیل عبارات فارسی به کدهای اسکی و…).
  برا حل این مشکل راهکاری نیست؟

  پاسخ
  • امیر عربی
   امیر عربی says:

   سلام
   می تونید موقع ارسال نوشته نامک اون رو تغییر بدید و معادل انگلیسی عنوان رو وارد کنید ، به عنوان مثال به آدرس همین صفحه که در اون وجود دارید توجه کنید .

   پاسخ
   • ساد
    ساد says:

    ضمن سپاس.
    ۱. بصورت دستی باید تغیر بدیم دیگه، درسته؟
    ۲. میتونه معادل فینگلیش (به جای اینگلیش) استفاده بشه؟
    ۳. اینکه تکرار دقیق تیتر (بصورت فارسی) نباشه، تأثیرش رو برا موتورهای جستجو از دست نمیده؟
    ممنون

   • امیر عربی
    امیر عربی says:

    سلام
    ۱- می تونید به صورت دستی تگ ها رو وارد کنید و یا از تگ های پیش فرض استفاده کنید .
    ۲- من شخصا این کار رو توصیه نمی کنم ، چون هدف اینه که موتور جستجو از طریق عنوان به محتوای صفحه پی ببره ، این نکته هم مد نظر داشته باشید کمتر کسی توی متورهای جستجو فینگیلیش جستجو می کنه !
    ۳- الان دیگه موتورهای جستجو هوشمند شدن و می تونن محتوای سایت و عنوان رو درک کنند به هر زبونی که می خواد باشه . ولی خب مطمئنا استفاده از همون متن فارسی هم می تونه تاثیر مثبت داشته باشه .

 2. نکست
  نکست says:

  بسیار کاربردی بود متاسفانه من به مدت ۴ ماه در سایتم از روش شماره پست استفاده کردم و این به سایت من خیلی آسیب زد

  پاسخ
 3. مجتبی
  مجتبی says:

  سلام برای پیوند یکتا سایت موقع ارسال مطلب کدوم نامک بهتره به نظر شما ؟

  domain.com / download ahang jadid ahmadreza shahriyari shak nakon
  یا
  domain.com/ ahmadreza shahriyari shak nakon

  کدومش بهتره از نظ سئو ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • امیر عربی
   امیر عربی says:

   سلام
   به نظر بنده نوع دوم مناسب تره .
   چون کمتر کسی یپیدا میشه اینجوری جستجو انجام بده :
   download ahang jadid ahmadreza shahriyari shak nakon
   بنابراین اون قسمت download ahang jadid چندان مناسب به نظر نمیرسه .

   پاسخ
   • وحید
    وحید says:

    سلام…به نظر بنده گزینه ۱ مناسب تره…! چرا؟ چون همه که وب مستر نیستن تا حرفه ای جستجو کنن…خود بنده تا همین ۱ ماه پیش از حروف اضافه و روش سرچ طوماری استفاده میکردم…!🌹موفق باشید

   • امیر عربی
    امیر عربی says:

    سلام
    بله، همه وب مستر نیستن، پس خیلی تفاوتی برای کاربر نداره که آدرس چی باشه، بهتره ما طوری آدرس رو تنظیم کنیم که بیشترین تاثیر رو روی موتورهای جستجو داشته باشه.

دیدگاه خود را ثبت کنید

مطلب خاصی فکرتان را مشغول کرده است ؟
آن را با ما در میان بگذارید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *