هشت‌تم.بلاگ

8theme.Blog

دسته‌بندی نشده

کاهش تضمینی Bounce Rate سایت های وردپرسی

بانس ریت یا نرخ خروج عبارتی است که در سرویس های معتبر ارائه آمار و اطاعات از بازدیدکنندگان ، مانند گوگل آنالایتیکز وجود دارد . خیلی از وب مسترها ، خصوصا وب مسترهای تازه کار هنوز با معنی و مفهوم آن آشنا نیستند . هنوز نمی دانند که اگر این مقدار بالاتر باشد بهتر است یا پایین تر .

ابتدا بهتر است با مفهوم این عبارت آشنا شویم . Bounce Rate عبارت است از درصد کاربرانی که فقط با دیدن یک صفحه از وب سایت شما ، آن را ترک می کنند . به عبارت دیگر وب سایت شما جذابیتی برای کاربر نداشته و کاربر از آمدن به آن پشیمان شده است . پس با این توضیحات متوجه شدیم که هر چه مقدار این درصد پایین تر باشد ، بهتر است . در ادامه مطلب یک روش تضمینی به شما آموزش خواهیم داد که Bounce Rate سایت وردپرسی شما را در آنالیزگر گوگل کاهش می دهد .

به صورت پیش فرض کد آنالیزگر گوگل ، تنها در صورتی اطلاعات کاربر را دریافت کرده و آن ها را در نظر می گیرد که کاربر با سایت شما در تعامل باشد . این تعامل هم بیشتر به معنی دیدن صفحات دیگر وب سایت شما است .

حالا فرض کنیم که یک کاربر وارد سایت شما شده و یک مطلب را به مدت ۳ دقیقه مطالعه کرده و بعد از وب سایت شما خارج شده است . در این ۳ دقیقه کاربر گرم خواندن مطلب شما بوده و طبیعتا کار خاص دیگری انجام نداده است . با این حال ، آنالیزگر گوگل این کاربر را به عنوان یک کاربر ناراضی در نظر می گیرد ! یعنی مطالب شما به قدری جالب نبوده که کاربر را وادار به دیدن بقیه کند .

منصفانه نیست ، یک کاربر ۳ دقیقه وقت گذاشته و مطلب را مطالعه کرده ، ولی گوگل اصلا به آن اهمیتی ندهد . راه حل این مشکل آسان است ، ما باید به عنوان مثال هر ۱۰ ثانیه ، یا با هر ۱۰ درصد پیمایش کاربر به گوگل بفهمانیم که کاربر هنوز در سایت ماست و با آن تعامل دارد .

افزونه Reduce Bounce Rate

افزونه Reduce Bounce Rate

خوشبختانه این کار با نصب و فعال سازی افزونه Reduce Bounce Rate امکان پذیر است . اگر از آمارگیر گوگل استفاده می کنید حتما این افزونه را نصب کنید تا گوگل آمار و اطلاعات دقیق تری را ثبت کند .

پس از فعال سازی افزونه به بخش تنظیمات آن واقع در تنظیمات > Reduce Bounce Rate مراجعه کنید . به بررسی تنظیمات مختلف این صفحه می پردازیم .

تنظیمات افزونه Reduce Bounce Rate Options

با فعال سازی گزینه Give this plugin a break بدون اینکه افزونه غیر فعال شود کلیه کدهای آن که در سایت قرار گرفته اند حذف می شوند .

با فعال سازی گزینه Disable for Administrators only ، این افزونه برای همه کاربران به جز مدیر فعال خواهد شد .

گزینه Tracking Code را روی analytics.js تنظیم کنید .

مکان قرارگیری کدهای افزونه را در گزینه Code placement روی فوتر تنظیم کنید .

تنظیمات افزونه Reduce Bounce Rate Options

مقادیر گزینه های Scroll on page و Scroll percentage of page را به ترتیب روی بله و خیر تنظیم کنید . اگر می خواهید که با اسکرول مثلا هر ۱۰ درصد توسط کاربر به گوگل اطلاع داده شود این گزینه را فعال کرده و مقدار دلخواه خود را وارد کنید .

گزینه Fire an event این امکان را به شما می دهد که مثلا هر ۱۵ ثانیه به گوگل اطلاع داده شود که کاربر هنوز روی سایت است و در حال مشاهده آن می باشد . ما روی سایت هشت تم مقدار ۱۰ ثانیه را روی این گزینه قرار داده ایم .

مقدار Maximum Tracking Time را روی ۹۰۰ تنظیم کنید . با این کار اگر کابر بعد از ۹۰۰ ثانیه هم چنان روی سایت شما باشد ، پیغام حضور او برای گوگل ارسال نخواهد شد .

در آخر تنظیمات را ذخیره کرده و چند روز منتظر باشید . به شما قول می دهیم که پس از گذشت چند روز ، Bounce Rate سایت شما در گوگل آنالایتیکز به شکل چشم گیری کاهش خواهد یافت . البته اگر مطالب وب سایت شما جذاب بوده و کاربران روی مطالعه ان ها وقت بگذارند !

در آخر هم به مقادیر مناسب Bounce Rate اشاره می کنیم :

Bounce Rate عالی : نزدیک یا پایین تر از ۲۰ درصد

Bounce Rate خوب : نزدیک یا پایین تر از ۴۰ درصد

Bounce Rate متوسط : بین ۵۰ تا ۶۰ درصد

Bounce Rate ضعیف : بیشتر از ۷۵ تا ۸۰ درصد

Bounce Rate فعلی سایت شما چند درصد است ؟

فهرست