انتقال سایت وردپرسی به سرور جدید بدون خون و خونریزی !

انتقال سایت وردپرسی به سرور جدید بدون خون و خونریزی !

اگر وب سایت شما هر روز بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت خود می کشاند ، دیر یا زود باید یک مهاجرت کامل را رهبری کنید . اکثر وب سایت های وردپرسی در ایران روی هاست های اشتراکی با منابع پایین راه اندازی می شوند ، متاسفانه این هاست ها توان نگه داری سایت های پربازدید را ندارند و خیلی زود باید به یک سرور جدید با منابع مستقل و یا بهتر منتقل شوند . پس اگر وقت مهاجرت شما نیز فرا رسیده این آموزش قدم به قدم یک انتقال بدون خطا و کاملا صحیح را برای شما فراهم می کند . اگر فعلا به مرحله انتقال سرور نرسیده اید همین حالا این آموزش جامع را در بوکمارک مرورگر خود ذخیره کنید چرا که بدون شک یک روز به آن احتیاج پیدا خواهید کرد .

خوشبختانه انتقال وردپرس معمولی با وردپرس شبکه مراحلی کاملا یک سان را شامل می شوند . پس از این آموزش برای هر دو می توان استفاده نمود . اگر چه فرآیند انتقال به سرور جدید مقداری وقت گیر است ولی پس از پایان موفقیت آمیز این فرآیند ، فضای بیشتری را برای توسعه وب سایت خود در اختیار خواهید داشت .

اگر مراحل ارائه شده در این آموزش را قدم به قدم طی کنید ، می توانید یک انتقال بدون خطا را تجربه کرده و حتی از آموختن یک مبحث جدید لذت ببرید . در ادامه مطلب همراه ما باشید .

اصول اولیه تغییر سرور

قبل از انجام هر کاری توصیه می کنیم که از کل اطلاعات سایت خود بک آپ تهیه کنید . در صورتی که در هر مرحله از انتقال با مشکلی مواجه شوید ، خیلی سریع می توانید اطلاعات خود را بازیابی نمایید .

راه های زیادی برای گرفتن خودکار فایل پشتیبان وجود دارد ، یکی از این راه ها استفاده از افزونه UpdraftPlus Backup and Restoration می باشد که توضیحات مربوط به آن را می توانید در مطلب تهیه خودکار فایل پشتیبان از وردپرس مشاهده کنید . یکی دیگر از راه ها گرفتن فایل پشتیبان از فایل ها به صورت دستی از طریق پروتکل FTP است .

اگر انتخاب شما استفاده از FTP برای گرفتن بک آپ است آموزش تصویری ارائه شده در مستندات وردپرس را مطالعه کنید .

به محض این که از کلیه فایل ها بک آپ گرفتید آماده شروع فرآیند انتقال شده اید ، کمربند ایمنی خود را ببندید !

اگر دنبال یک شرکت هاستینگ معتبر هستید ، اکیدا به شما آبتین وب را توصیه می کنم :


آبتین وب

دانلود فایل های وب سایت

برنامه دلخواه خود برای مدیریت FTP را اجرا کرده و اطلاعات مربوط به اکانت FTP خود را در آن وارد کنید .

اگر اکانت FTP ندارید ، نگران نباشید . در صورت استفاده از Cpanel وارد آن شده و روی گزینه FTP Accounts در بخش Files کلیک کنید . اطلاعات مربوط به نام کاربری و پسورد اکانت FTP جدید را وارد کرده و مطمئن شوید که در بخش Directory پوشه ای که فایل های شما در آن وجود دارد را انتخاب کنید .

نحوه افزودن اکانت FTP جدید در Cpanel

در مثال بالا و در اغلب سایت های وردپرسی ایرانی فایل های سایت در پوشه public_html وجود دارند پس همین نام را در قسمت Directory وارد کرده و روی گزینه Create FTP Account کلیک کنید .

مشاهده خواهید کرد که اکانت جدید FTP با موفقیت اضافه شده است . حال می توانید از طریق برنامه FTP مورد نظر خود و با استفاده از اطلاعات این اکانت به فایل های خود دسترسی پیدا کنید .

هنگام اضافه کردن اکانت به برنامه FTP از شما Host را می خواهد که آی پی فعلی وب سایت شما می باشد . این آی پی را می توانید در صفحه اصلی Cpanel و در ستون Stats مشاهده کنید . اگر این اطلاعات نمایش داده نمی شوند روی گزینه Expand Stats برای نمایش همه اطلاعات کلیک نمایید . در آخر هم مقدار ۲۱ را برای گزینه Port وارد کرده و به سرور متصل شوید .

اگر از نرم افزار FileZilla استفاده می کنید خواهید دید که فایل های سایت شما در در قسمت راست صفحه نمایش داده می شوند . همه فایل ها و پوشه های روی سایت را انتخاب کرده و آن ها را کشیده و روی پنجره سمت چپ و پوشه مورد نظر خود رها کنید . با این کار فایل ها و پوشه های شما روی کامپیوترتان ذخیره می شوند .

با توجه به فایل های شما این کار زمانی را به خود اختصاص می دهد ، پس تا پایان فرآیند دانلود فایل ها استراحت کرده و منتظر بمانید !

دانلود دیتابیس وب سایت

برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید :

۱- وارد phpMyAdmin شده و دیتابیس مربوط به وردپرس را انتخاب کنید . (برای ورود به phpMyAdmin می توانید ابتدا وارد cPanel شده و سپس گزینه phpMyAdmin را انتخاب کنید .)

۲- پس از اینکه وارد جداول دیتابیس شدید ، زبانه Export را انتخاب نمایید .

۳- روش فشرده سازی را تعیین کرده (ترجیحا gzip) و سپس روی دکمه Execute و یا GO کلیک کنید .

۴- پنجره مربوط به دانلود فایل نمایش داده خواهد شد . فایل بک آپ را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید .

دانلود دیتابیس وب سایت

نصب یک وردپرس جدید

در این مرحله نیاز دارید که دیتابیس جدید را روی سرور جدید ایجاد کرده و فایل wp-config.php مناسب با سرور جدید را ایجاد کنید . این کار را می توان به صورت دستی انجام داد . اما یک راه آسان برای این کار نصب یک وردپرس جدید می باشد ، اکثر شرکت های هاستینگ سرویس نصب وردپرس با یک کلیک را برای کاربران خود فراهم کرده اند . پس نترسید و روی سرور جدید یک وردپرس کاملا نو ! با اطلاعات دیتابیس مورد نظر نصب کنید .

پس از پایان نصب وردپرس فایل wp-config.php مربوط به آن را روی کامپیوتر خود ذخیره کیده و آن را جایگزین فایل wp-config.php قدیمی خود کنید . این فایل در پوشه مربوط به فایل های سایت شما که آن را دانلود کردید وجود دارد .

فراموش نکنید که اگر تغییراتی را در فایل wp-config.php قدیمی خود اعمال کرده اید آن را در فایل جدید نیز اعمال کنید .

آپلود فایل های سایت

از طریق FTP وارد سرور جدید خود شده و همه فایل های مربوط به سایت خود را در مسیر وردپرس نصب شده جدید آپلود کنید . باید مطمئن شوید که سرور جدید دارای اکانت FTP می باشد اگر نیست مطابق با آموزش ارائه شده یک اکانت جدید ایجاد کنید .

آپلود فایل های سایت

با این کار خواهید دید که یک پنجره نمایش داده خواهد شد که از شما می خواهد که در مورد فایل های هم نام تصمیم گیری کنید . می می خواهیم که فایل های قدیمی خود را با فایل های موجود در وردپرس جدید جایگزین کنیم پس گزینه های نمایش داده شده در تصوویر بالا را فعال کرده و روی گزینه OK کلیک کنید .

با توجه به فایل های شما این کار زمانی را به خود اختصاص می دهد ، پس تا پایان فرآیند آپلود فایل ها در سرور جدید استراحت کرده و منتظر بمانید !

حذف جداول وردپرس جدید

وارد phpMyAdmin در سرور جدید خود شوید و نام دیتابیسی که برای وردپرس جدید وارد کرده بودید را انتخاب کنید . مطابق تصویر زیر گزینه Check All را فعال کرده و از منوی آبشاری کنار آن مقدار Drop را انتخاب نمایید .

حذف جداول وردپرس جدید

از آنجا که ما به این اطلاعات نیازی نداریم و می خواهیم اطلاعات مربوط به سایت خود را آپلود کنیم این کار را برای خالی کردن دیتابیس انجام دادیم . با این کار وارد صفحه جدیدی می شوید که از شما درباره اطمینان کامل از این کار سال می کند . روی گزینه Yes کلیک کنید .

آپلود دیتابیس وب سایت

پس از پایان مرحله قبل روی گزینه Import در بالای صفحه کلیک کنید . توجه کنید که دیتابیسی که در مرحله قبل انتخاب کرده و خالی کردیم باید فعال باشد ، اگر این گزینه نمایش داده نمی شود مجددا روی نام دیتابیس کلیک کرده تا گزینه Import نمایش داده شود .

روی دکمه Choose file کلیک کرده و فایل مربوط به بک آپ دیتابیس سایت که روی کامپیوتر ذخیره کرده بودید را انتخاب کنید . با سایر گزینه ها کاری نداشته باشید .

آپلود دیتابیس وب سایت

روی گزینه Go کلیک کرده تا فرآیند ورود اطلاعات شروع شود . تا پایان فرآیند منتظر بمانید .

آپدیت اطلاعات مربوط به دامنه

تنها کاری که باقی مانده به روز رسانی نام سرور های دامنه است . هر شرکت هاستینگی این اطلاعات را به روش های مختلفی به روز رسانی می کند . پس خودتان در صورتی که با نحوه کار آشنایی دارید نام سرورهای سرور جدید را برای دامنه خود ثبت کنید . اگر با این فرآیند آشنا نیستید از پشتیبان هاست بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد .

با تغییر نام سرور های دامنه معمولا تا ۴۸ ساعت زمان می برد که نام سرورها روی دامنه اعمال شوند . پس تا تغییر نام سرورها صبور باشید . به محض اینکه نام سرور های جدید روی دامنه ست شوند می توانید سایت خود را ردی سرور جدید مشاهده کنید .

نتیجه گیری !

با انجام مراحل آموزش داده شده در این مطلب می توانید بدون خون و خونریزی وردپرس فعلی خود را به سرور جدید منتقل کنید . با وقت گیر بودن این روش کاملا موافق هستم ولی با انجام آن به صورت دستی در صورت بروز مشکل در هر مرحله به راحتی قادر خواهید بود آن را رفع کرده و همه چیزی را به حالت قبلی برگردانید . اگر همه دستور های ارائه شده در این اموزش را به دقت اجرا کنید به شما تضمین می دهم که کوچک ترین مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد .

فراموش نکنید که افزونه های زیادی برای انجام خودکار این فرآید نیز وجود دارند . افزونه هایی مثل : Duplicator و WP Migrate DB

توانستید وب سایت خود را به سرور جدید منتقل کنید ؟ مشکلی برایتان پیش آمد ؟ تجربیات خود را درباره این آموزش و انتقال سرور با ما در میان بگذارید .

5 پاسخ
 1. احمدرضا
  احمدرضا says:

  با سلام.
  ببخشید نمیشه اول فایل های هاست قبلی رو دانلود کرد.
  بعد دیتابیس قبلی رو دانلود کرد.
  بعد تنظیمات wp-config رو انجام بدیم و دوباره فایل ها رو آپلود کنیم.
  در نهایت هم دیتابیس ها رو ایمپورت کنیم؟

  چه نیازی هست دوباره وردپرس رو نصب کنیم؟

  پاسخ
  • امیر عربی
   امیر عربی says:

   سلام
   نصب مجدد وردپرس هم صرفا برای ایجاد فایل تنظیمات جدید و جایگزین کردنش با اطلاعات قبلیه . در ضمن بعضی از هاست ها امکان نصب خودکار وردپرس رو فراهم می کنند و نیازی نیست مجددا نصب به صورت دستی انجام بشه .
   به هر حال روشی که شما گفتید کاملا درسته و بدون هیچ مشکلی کار انتقال رو انجام میده .

   پاسخ
 2. رامین
  رامین says:

  با سلام
  من هاستم رو تغییر دادم و تمام مراحل گفته شده رو انجام دادم اما با فایل wp-config جدید که حاوی اطلاعات دیتابیس جدید و غیره اطلاعات دیتابیس اجرا نمیشه ولی با فایل wp-config قدیمی که نام دیتابیس قدیمی و پیشوند جداول قدیمی هست به خوبی کار میکنه.
  به هیچ عنوان با عقل جور نیس اما کار میکنه.واقعا نمیدونم چیکار کنم.لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ

تعقیب

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  مطلب خاصی فکرتان را مشغول کرده است ؟
  آن را با ما در میان بگذارید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *